Styl zakopiański- realizacje

Autor projektu: Magdalena Kretkowska

Wyraziste barwy, wzory i detale – tradycyjne motywy stały się pretekstem do zupełnie nowego spojrzenia na styl zakopiański…

Wnętrze w stylu zakopiańskim zaprojektowane przez Magdalenę Kretkowską dedykowane jest przede wszystkim nowoczesnym osobom czerpiącym z tradycji. Duch Zakopanego łączy się tutaj z nowoczesnym wzornictwem.

Projekt obejmował aranżację parteru domu jednorodzinnego przeznaczonego dla trzypokoleniowej rodziny. Na parterze zlokalizowany jest: wiatrołap, łazienka oraz sypialnia seniorów, która jest pokojem zapewniającym prywatność- można w nim przyjmować gości, spożywać posiłki, relaksować się. Salon połączony jest z jadalnią oraz kuchnią.

Inspiracją do projektu była Kompozycja Witkacego z 1922 roku. Obraz ten, wykorzystany we wnętrzu w formie druku na jedwabiu, przykuwa uwagę, zdobiąc jedną ze ścian. Wpływ dzieła Witkacego widoczny jest jednak w wielu aspektach…
Z obrazu, niemalże wprost do wnętrza, zostały przeniesione barwy i to właśnie one budują klimat całej przestrzeni.

Motywem przewodnim projektu jest gwiazda w otoku. Ten zaczerpnięty ze stylu zakopiańskiego i przetworzony przez projektantkę na wiele sposobów motyw, wykorzystany został do zaprojektowania: drzwi, frontów meblowych, tapety oraz dywanu (o gwieździe w otoku pisaliśmy więcej w poprzednim artykule: https://projekt01b.wordpress.com/2014/01/16/styl-zakopianski/).

Charakterystycznym elementem wnętrza jest komoda z ażurowymi, mosiężnymi frontami drzwiczek. Ten sam wzór, pojawia się na (również ażurowych i mosiężnych) drzwiach w całym domu.

Na potrzeby projektu, powstało kilka wersji wzoru gwiazdy w otoku, które przedstawiamy poniżej, w formie animacji. W opracowaniu wzoru dywanu, pomogła Magdzie prowadząca przedmiot Projektowanie Wnętrz mgr sztuki Jolanta Kapecka- Walczak.

Gwiazda w otoku_wzoryKolorystykę wnętrza, zaczerpniętą z obrazu Witkacego, projektantka przełamała mocnym akcentem- specjalnie zaprojektowaną mozaiką, której wzór nawiązuje do motywu tradycyjnej góralskiej chusty. Powszechnie znany motyw kwiatowy, nabrał tutaj nietypowego charakteru.

W pracy nad projektem, Magda wykorzystała wiedzę zdobytą m.in. w ramach zajęć
z projektowania graficznego prowadzonych w V semestrze przez prof. nadzw. sztuk plastycznych Błażeja Ostoję Lniskiego. Na zajęciach, powstał wzór graficzny identyfikujący wybrany produkt (efekty prac w kolejnych artykułach). Projektantka skorzystała również z poleconej przez profesora strony: http://kursownik.pl/. Niezwykle przydatna w pracy, okazała się, znajomość technik projektowych. Poszukiwanie wzoru jest bowiem procesem złożonym, składa się między innymi: z analizy rytmu czy czytelności wzoru, w tym koloru.

Wnetrze zakopianskie_Magdalena_Kretkowska

Dodaj komentarz