Komoda „Kujawska 3”

Mebel inspirowany przedwojenną bramą oraz historią braci Jabłkowskich. Brzmi intrygująco? Zobaczcie sami, jak brama warszawska „wkracza na salony”!

Komoda Kujawska 3, czyli projekt koncepcyjny Magdaleny Kretkowskiej to nietypowy mebel. Bo czy spotkaliście się kiedykolwiek z bramą, która jest elementem wystroju… wnętrza? Komoda zwraca uwagę przede wszystkim grafiką na frontach, przedstawiającą wybrany fragment bramy wjazdowej do kamienicy przy ulicy Kujawskiej 3 w Warszawie.

Skąd pomysł zaprojektowania tej jedynej w swoim rodzaju komody? Jakiś czas temu, pisaliśmy o inwentaryzacjach bram, zrealizowanych przez grupę Projekt 01b w ramach praktyk pod kierunkiem mgr sztuki Krzysztofa Łyżynia (https://projekt01b.wordpress.com/2013/12/05/warszawskie-bramy/. To właśnie one, skłoniły Magdę, do zgłębienia historii przedwojennej Warszawy. Projektantkę zafascynował nie tylko design i kunszt wykonania zabytkowych bram, ale również historie budynków, w których bramy są osadzone. Stąd właśnie- inspiracja do zaprojektowania komody Kujawska 3.

Z drugiej jednak strony, cały koncept mebla, narodził się pod wpływem książki Sześć pięter luksusu. Przerwana historia Domu Braci Jabłkowskich Cezarego Łazarewicza, w której opisana została historia rodziny Jabłkowskich. Jak się okazuje, Bracia Jabłkowscy zbudowali swój biznes na bazie firmy swojej cioci, Anieli Jabłkowskiej, która rozpoczęła handel od sprzedaży… mydełek i artykułów biurowych z antycznej komody! I w ten sposób, powstał słynny warszawski dom towarowy, dziś określany, jako Symbol rozkwitu Polski w dwudziestoleciu międzywojennym, symbol dawno minionego stylu życia. Historia Domu Braci Jabłkowskich jest dość zawiła. Wzniesiony w latach 1913–14 przy ul. Brackiej 25 dom towarowy, został bezprawnie przejęty przez władze komunistyczne. Batalie o odzyskanie praw do nieruchomości trwały wiele lat i zakończyły się dopiero w 2010 r.

Magdalena Kretkowska_komoda_kujawska 3

Projekt komody Kujawska 3 to dopiero początek. Już wkrótce- cała kolekcja mebli Bramy Warszawskie, o czym z pewnością będziemy jeszcze pisać.

Projekt komody zrealizowany został w ramach przedmiotu Podstawy projektowania mebla (V semestr, rok akademicki 2013/2014) pod kierunkiem doc. dr sztuki Krzysztofa Gronia.

2 thoughts on “Komoda „Kujawska 3”

  1. Ciekawe… Szkoda, że autorka wykazała się taką ignorancją i nie sprawdziła, że wspomniana brama wcale nie jest zabytkowa i jest w tej kamienicy dopiero od kilku lat…

  2. Zdaje sobie pani sprawę, że ta brama nie ma nic wspólnego z oryginalną, ani przedwojenną bramą? Jedna została zniszczona w czasie wojny, druga poszła na złom na początku lat 90.
    Jest to najtańsza brama z katalogu, którą wybrała wspólnota mieszkaniowa 10 lat temu. Identyczne wiszą w co drugiej bramie na bocznych uliczkach Mokotowa? Obecnie czeka na wymianę, bo się rozpada do połowy zjedzona przez rdzę. Pewnie i tak skasuje pani komentarz, bo też bym się wstydziła takiego górnolotnego tekstu dopisanego jako historia furtki z Castoramy.

Dodaj komentarz